עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

על ההבדל בין רזה לחטוב

21/06/2017 19:45
דוד
מאמן כושר אישי, ספורט, בריאות, דיאטה

מאת: בלוגל

לא אחת דובר על החשיבות בהגדרת מטרה כאשר מתחילים לבצע פעילות גופנית. המטרה יכולה להיות ירידה במשקל, כושר, פיתוח סיבולת לב ריאה ועוד. לא סתם אנו נדרשים להגדיר לעצמנו את השאיפה שלנו, מכיוון שהעבודה בדרך לשם תשתנה בהתאם לצורך שלנו. הרבה פעמים אנשים מתבלבלים בין המושג "רזה" ו"חטוב". אז מה הם ההבדלים ביניהם, ממה הם נובעים, והכי חשוב – איך אפשר להגיע למצב "מחוטב" ולא סתם רזה?

ההבדל העיקרי בין רזה לחטוב הוא מצב רקמות הגוף שלנו – רקמת השומן ורקמת השריר. רקמת השומן נמצאת מתחת לעור ונקראת "שומן תת-עורי". זוהי רקמה חשובה התורמת לנו בהגנה על הגוף ובבידוד ומשמשת לנו כמקור אנרגיה. אולם כאשר יש יותר מדי ממנה, נוצר מצב של משקל עודף. בתהליך של ירידה במשקל, אנו נשאף להוריד שומן מהרקמה הזו. רקמת השריר מורכבת מתאים גליליים המסודרים אחד ליד השני ועטופים במה שנקרא "שרירים". השרירים הם האחראים על הזזת הגוף שלנו במרחב. המונחים "רזה" ו"חטוב" נקבעים בהתאם למצב רקמות השומן והשריר שלנו, כאשר אדם רזה הוא אדם בעל רמה נמוכה של רקמת שומן, ואילו אדם חטוב הוא אדם רזה בעל רקמת שריר מפותחת.

איך נוכל להבדיל בין אדם רזה לאדם חטוב? כאשר נראה את עצמותיו בבירור דרך העור, מדובר במישהו בעל רקמת שומן דקה. כאשר נוכל להבחין בשרירים, גם אם הם לא בולטים לעין, מדובר באדם חטוב. גם אצל נשים נוכל להבחין בהבדל – אצל אישה רזה נוכל לראות את קווי המתאר של עצמותיה ואילו אצל אישה חטובה נראה גוף חלק, "הדוק" אך מעוגל (נשים לב לכך בעיקר באזור הישבן והמותניים).

בשביל להיות רזה, מספיק לרדת במשקל ולהוריד את אחוזי השומן. בשביל להיות מחוטב, יש לשנות את הפרופורציות של הגוף ולשם כך נדרשת גם ירידה במשקל (במידת הצורך) וגם העלאת מסת השרירים. בשביל להעלות את מסת השרירים יש לבצע אימוני כוח מתאימים במקביל להורדת כמות השומן התת-עורי. מי שאינו רגיל לבצע אימוני כוח כדרך שגרה יכול להתייעץ עם מאמן כושר אישי שיתאים עבורו תכנית המתאימה בשבילו ובשביל המטרה שהוא הציב לעצמו. בשיטה זו הוא יוכל להימנע מניסיונות כושלים וההגעה למטרה שלנו באופן המהיר והיעיל ביותר.

על מנת לכתוב תגובה יש להתחבר לאתר, או אם אינכם עדיין רשומים הרשמו בחינם.