עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

אם זה מעניין, אני כותב על זה!
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
מתכונים  (6)
אוכל  (4)
מאמן כושר אישי  (4)
ספורט  (4)
בריאות  (3)
ברסלב  (3)
מסעדות  (3)
מריחואנה  (3)
סוגת  (3)
קנאביס רפואי  (3)
תזונה  (3)
אוכל לכלבים  (2)
אמונה  (2)
דת  (2)
וופורייזר  (2)
יהדות  (2)
כרובית בתנור  (2)
עוגת תפוזים  (2)
אוכל בריא  (1)
אוכל לחתולים  (1)
בית  (1)
גידול הידרו  (1)
גידול הידרופוני  (1)
גמילה  (1)
דיאטה  (1)
דירות יוקרה  (1)
דלי הפלא  (1)
דפנה שם טוב  (1)
התיקון הכללי  (1)
חופשה  (1)
חיות מחמד  (1)
חמאת בוטנים  (1)
טיול  (1)
כלב  (1)
כלבים  (1)
ליב  (1)
מזוזה  (1)
מזון לחתולים  (1)
מזון לכלבים  (1)
מסעדות בריאות  (1)
מסעדות בתל אביב  (1)
משלוח  (1)
משלוחים בהרצליה  (1)
משפחה  (1)
מתכונים לפסח  (1)
מתכונים לראש השנה  (1)
מתכונים לשבועות  (1)
נדלן בתל אביב  (1)
נוזל לסיגריה אלקטרונית  (1)
ניקיון  (1)
סיגריה אלקטורנית  (1)
סיגריה אלקטרונית  (1)
סיגריות  (1)
עוגיות טחינה  (1)
עוגת גבינה אפוייה  (1)
עורך דין  (1)
עישון  (1)
פסיכולוגיה  (1)
פרשת השבוע  (1)
קינוח  (1)
קנאביס  (1)
שירותי משלוחים  (1)
שפיכה מוקדמת  (1)
שקיות ואקום  (1)
תאונות עבודה  (1)
תו חניה לנכה  (1)
תו נכה  (1)
תזונה נכונה  (1)
ארכיון
מומלצים
דברים מעניינים

התיקון הכללי - סגולה לכל חי

22/03/2018 00:52
דוד שור
התיקון הכללי, ברסלב, יהדות


יש לא מעט לומר על התיקון הכללי וזהו נושא שדובר בו רבות ונבחן מעשרות ואפילו מאות זוויות, אבל לפחות אצלי, מעולם לא עלה נושא התיקון הכללי מן ההיבט הנשי. במהלך ישטוטיי ברשת וקריאה בנושא, נתקלתי בשאלה של נערה התוהה האם עליה לקרוא בספרון התיקון הכללי שהגיע לידיה ובמה למעשה הוא עוסק?


התשובה הייתה כמובן התשובה הידועה והמוכרת לכולנו: התיקון הכללי הוא אסופת פרקי תהלים אשר רבי נחמן מברסלב מצא שכאשר קוראים אותם ספציפית בסדר מסוים, "הם תיקון גמור ומועיל מאד מאד" (שיחות הר"ן קמ"א).


עם זאת, כמובן הושם על הדגש על פגם הברית - עיקר התיקון הכללי הוא לכפר על חטאים העמוקים והשורשיים ביותר של הטבע האנושי וקשורים במחשבות לא טהורות על ניאוף, מעשי נואוף, הוצאת זרע לבטלה וקרי לילה.


על פגם הברית גם נאמר, כי כל שאר הפגמים נוצרים ממנו או נמשכים אחריו, ולפי דבריו של הרבי נחמן הוא הבסיס העיקרי להמצאות במצב קבוע ומתמשך של בלבול ופיזור נפש שרבים מאתנו נוטים להיות שרויים בו.


התיקון הכללי, מטרתו לעזור בריכוז ואיסוף הדעת שהתפזרה בעקבות חטאים ועוונות מהסוג הזה ותורם גם לריכוז נדחי ישראל וגאולתם, כפי שטען רבי נחמן - "ובזכות תיקון חטא זה יבוא משיח צידקנו לקבץ נפוצותינו" (ליקוטי מוהר"ן תורה צ"ב).


בהמשך ניתנה הרחבה גם על כך שהתיקון הכללי, כשמו כן הוא - כללי. כלומר, מהווה תיקון ובעל סגולות ועוצמות הטובים ומועילים לכלל תחומי החיים, פותחים ומאירים את ערוצי הלב, מעניקים כוח ואהבה ונותנים מרפא לנשמה.


"ולתקן כל העבירות בפרטיות הם רבים מאוד, וכבד על האדם, ואי אפשר לתקן אותם, כי יש דיקדוקים ופרטים רבים בכל לאו ולאו. ...כי יש מקומות צרים ודקים, שאי אפשר לבוא לשם שום תיקון, כי אם על ידי תיקון הכללי " (ליקוטי מוהר"ן תורה כ"ט סעיף ד´).


לפיכך, מן הציטוט הברור הזה, ניתן להבין שאין שום בעיה או מניעה מנשים לקרוא בתיקון הכללי. למעשה, כולם יכולים לומר את תיקון הכללי ואף רצוי שיעשו כך ואכן זה מה שקורה וחסידים רבים בעולם כולו, גברים ונשים כאחד, עושים זאת מדי יום ביומו.


סיבה נוספת שניתן לחדד בנושא הזה, בגינה אין הפרדה בין נשים לגברים באמירת התיקון, היא שבסופו של דבר הוא עוסק בענייני הנפש והאישיות של כל אדם, ואלה תקפים לשני המגדרים ואינם ניתנים להפרדה - גם אצל גברים וגם אצל נשים בלי הבדלים, עוזר התיקון ומביא גאולה על כל העוונות והקלקולים והפגמים שאולי עוללנו בחיינו.


גם עבור גברים וגם עבור נשים, התיקון הכללי הוא מן חבל הצלה, כלי לחיזוק והעצמת התקוה והאור בחיים, שמטרתם להרים ולמשוך מן המחשכים או מתוך כל מציאות שלילית שהיא שאדם עלול להקלע אליה, בלי קשר למגדר שלו.